Materiały budowlane na cały Twój dom
Układając tynk trójwarstwowy mieszankę na kazda warstwe przygotowuje sie wedlug innej receptury.
Skladniki do przygotowania 1 m3 mieszanki
1.Ukladanie gontów na dachu powinno sie odbywac w temperaturze powyzej 5 stopni Celsjusza.
2.Jako warstwe podkladowa pod gonty nalezy stosowac pape podkladowa na welonie szklanym.
3.Po ulozeniu papy podkladowej i wykonaniu obróbek blacharskich mozna przystapic do ukladania gontów.
4.Krycie gontami rozpoczyna sie od okapu. Warstwe nadokapowa gontów uklada sie noskami ku górze. Odwrócone gonty przykleja sie asfaltowa masa klejaca i mocuje gwozdziami papowymi.
5.Pierwsza, zewnetrzna warstwe gontów kladzie sie tak, zeby dolna krawedz nosków pokrywala sie z dolna krawedzia gontów ulozonych noskami ku górze i byla przesunieta o polowe modulu w stosunku do warstwy nadokapowej.
6.Sasiadujace ze soba gonty uklada sie na styk i przybija nad wycieciami miedzymodulowymi w odleglosci 1-2 cm od ich krawedzi. Druga i kazda nastepna warstwe uklada sie w ten sposób, zeby byla ona przesunieta w stosunku do poprzedniej o polowe modulu.
7.Gonty nalezy ukladac tak, aby wierzcholki nosków przykrywaly gwozdzie mocujace warstwe poprzednia i pokrywaly sie z górna krawedzia wyciecia miedzymodulowego. Taki sposób ukladania daje dwukrotne przybicie kazdego gonta: pierwszy raz bezposrednio do podloza i drugi – w trakcie przybijania nastepnej warstwy.
1. Powierzchnie sciany, która bedziemy ocieplac nalezy najpierw oczyscic z resztek zaprawy, luznych kawalków tynku, kurzy, plam oleju, nalotów, wykwitów solnych2. Nalezy wykonac dylatacje, czyli kilkucentymetrowa szczeline miedzy gruntem, a pierwszym rzedem styropianu. Gdyby nie ta dylatacja parcie na styropian mogloby zniszczyc elewacje (grunt „pracuje” pod wplywem temperatury np. mrozu i czasem podnosi sie).
3. Do muru nalezy w pierwszej kolejnosci przymocowac listwe cokolowa. Pierwszy rzad plyt nalezy oprzec na listwie.
4. Mase klejaca nalezy nanosic na brzegi plyty styropianowej w postaci ciaglego pasa, a w czesci srodkowej w postaci niewielkich placków. Po nalozeniu kleju nalezy plyte docisnac do sciany, a wystajace poza obrys plyty resztki kleju usunac.
5. Ukladanie drugiego rzedu nalezy rozpoczac od polówki plyty. Przy narozniku plyte nalezy wysunac na jej grubosc, aby umozliwic wiazanie rzedów na obu scianach.
6. Ukladanie trzeciego rzedu plyt nalezy rozpoczac ponownie od calej plyty, aby w ten sposób zapewnic mijanie spoin i dobre wiazanie miedzy poszczególnymi rzedami.
7. Gdy zaprawa stwardnieje mozna przystapic do mocowania kolków kotwiacych. Ich zuzycie wynosi 4-5 szt./m2.
8. Na naroznikach budynku, w otworach okiennych, przy balkonach, i innych miejscach, które moga ulec uszkodzeniu mechanicznemu przykleja sie metalowe narozniki.
9. Na plyty styropianowe nalezy naniesc warstwe kleju o grubosci okolo 2mm i szerokosci jak siatka.
10. W jeszcze swiezy klej wciska sie od góry do dolu pasy siatki tak, aby byla ona w nim zatopiona bez fald i na calej swojej grubosci.
11. Kolejny pas siatki zbrojeniowej nalezy ulozyc podobnie jak pierwszy z góry do dolu z zakladka okolo 10cm.
12. Wystajace elementy siatki nalezy zaszpachlowac kolejna warstwa kleju.
13. Na wyschniete podloze (po 48 godzinach) nalezy nanosic grunt pod tynk zewnetrzny.
14. Na zagruntowane podloze nalezy naniesc tynk metoda „mokre na mokre” w sposób ciagly bez przerywania pracy. Nakladanie tynku nie moze byc prowadzone w czasie deszczu lub przy intensywnym naslonecznieniu w celu osiagniecia efektu plastycznego nadaje sie tynkowi rózna fakture (kornik, baranek i inne).
Nawierzchnia wykonana z uzyciem betonowej kostki brukowej sklada sie z nastepujacych warstw:
– podloza naturalnego,
– podbudowy o grubosci 15- 40cm,
– warstwy klinujacej gr.ok.4- 5cm,
– podsypki o grubosci 2- 3cm,
– kostki betonowej.
Ulozenie kostki brukowej i plyt chodnikowych
Kostke brukowa(dowolnego wzoru)nalezy ukladac na podsypce tak, aby zachowac szczeliny 2- 3mm pomiedzy poszczególnymi elementami. W przypadku ukladania plyt azurowych i plyt chodnikowych szczeliny te powinny miec 4- 5mm. Kostka brukowa moze spelniac wymagania wytrzymalosci i trwalosci tylko w przypadku prawidlowo wykonanych spoin. Szczególnie nalezy zwrócic uwage na to, ze szerokosc elementów dystansowych nie jest identyczna z szerokoscia spoiny. Do wlasciwego przenoszenia obciazen nawierzchni konieczna jest wlasciwa spoina, której wielkosc okreslono powyzej. Elementy dystansowe nie powinny nigdy „twardo” naciskac na kostki sasiednie. Podczas ukladania spoiny powinny byc na biezaco wypelniane. Uniemozliwi to wzajemne przesuniecie sie kostek podczas chodzenia czy dowozenia materialów, co moze spowodowac zmiane wielkosci zalozonych spoin.Do spoinowania najlepiej uzyc drobnego zwirku 1- 2mm, ewentualnie plukanego piasku o uziarnieniu 0- 2mm. Po wstepnym zaspoinowaniu nawierzchnie nalezy dokladnie zamiesc, a nastepnie ubic wibratorem plytowym(o odpowiednich parametrach dostosowanych dla danej nawierzchni), wyposazonym w plyte wulkolanowa, co eliminuje uszkodzenia i zarysowania górnej powierzchni kostki podczas jej ubijania.
Powierzchnie wykonana z kostki nalezy ubic dwukrotnie, w dwóch prostopadlych kierunkach, co przy prawidlowo wykonanej podbudowie i podsypce spowoduje calkowite wyrównanie powierzchni kostki i jej wlasciwe zageszczenie. Nastepnie nalezy spoiny dokladnie wypelnic(nawet przez kilkakrotne zamiatanie)i nawierzchnie zamiesc.