Gips to materiał budowlany przyjazny i bezpieczny dla człowieka oraz otaczającego go środowiska. Jego walory doceniono w pełni w stosowanych od dziesięcioleci systemach suchej zabudowy wnętrz, które doskonale sprawdzaję się we wszystkich typach budynków. Są oszczędne i odporne na obciążenia, chronią pomieszczenia przed utratą ciepła oraz zapewniają znakomity komfort akustyczny. Ich podstawowym elementem jest płyta gipsowo-kartonowa.
Systemy suchej zabudowy to:
- Ściany działowe.
Jest to alternatywa dla murowanych ścian działowych. Cały montaż odbywa się na sucho. Różne warianty rozwiązania konstrukcji ściany (rodzaj profili, ilość warstw płyt, wypełnienie wełną mineralną itd.) pozwalają wybudować szeroki asortyment ścian o zróznicowanych cechach.
- Systemy ochrony akustycznej – izolacyjność, pochłanialność dzwięków
Parametry te uzyskujemy dzięki wielowarstwowej konstrukcji gipsowo-kartonowej z odpowiednim wypelłnieniem wełną mineralną w przestrzeni między płytami
- Systemy zabezpieczenia przeciwpożarowego.
Płyty typu ogniochronnego posiadają specjalny dodatek z włókna szklanego, który polepsza ich właściwości i mogą być stosowane do biernej ochrony p. poż.
- Suche tynki.
Suchy tynk składa sie z odpowiednio dobranych płyt gipsowo-kartonowych mocowanych do ściany za pomocą kleju gipsowego lub, jeśli ściany są nierówne, montowanych do konstrukcji metalowych.
- Zabudowa poddaszy.
Zaletą tego systemu jest bardzo łatwy montaś (mimo skosnych płaszczyzn), minimalna grubosść zabudowy (maksymalne wykorzystanie przestrzeni użytkowej) oraz swoboda operowania grubością izolacji termicznej.
- Sufity podwieszane.
Płyty gipsowo-kartonowe, które zamocowane sa na lekkich metalowych profilach lub na drewnianej konstrukcji stropu stwarzają możliwość obniśenia wysokości pomieszczeń oraz osłonięcia wszelkich znajdujących się pod stropem instalacji.
- Systemy podłogowe.
System ten zalecany jest zwłaszcza tam, gdzie nie ma możliwosci wykonania wylewki cementowej (np. na drewnianych stropach)
Rodzaje płyt gipsowo-kartonowych:
- Płyta zwykla o grubości 9,5 lub 12,5 mm służy do budowy ścian działowych, obudów ściennych i sufitowych na konstrukcji nośnej oraz jako suchy tynk
- Płyta woda o grubości 12,5 mm zapewnia zmniejszone wchłanianie wody stosowana w pomieszczeniach okresowo podwyższonej wilgotności względnej powietrza.
- Płyta ogień o grubości 12,5; 15; 18 mm stosowana jest tam, gdzie stosowane są wymagania ochrony przeciwpożarowej
- Płyta woda-ogień o grubości 12,5 mm stosowana do łazienek domowych przy dodatkowych wymaganiach. p. poż.
- Płyta giśta o grubosci 6 mm to specjalna płyta przeznaczona do gięcia
- Płyta podlogowa o grubołci 12,5 mm to plyta odznaczająca się dość dużą twardością do układania na wszystkich podłożach.
Profile i akcesoria do suchej zabudowy m.in.:
- Profil CD60
- Profil UD30
- Profil CW
- Profil UW
- Łącznik krzyżowy
- Łącznik wzdlużny
- Wieszak ES
- Wieszak obrotowy z prętem